ببین عضو مفیدی برای جامعه هستی یا نه ؟
خمَسُ خِصالٍ، مَن لَم تَکنُ فیهِ خصلَةٌ مِنها , فَلَیسَ فیهِ کثیرُ مُستَمتَعٍ : أوّلُها الوَفاء ، وَ الثّانیةُ التّدبیر ، و الثّالثةُ الحَیاء ، وَ الرّابعةُ حسنُ الخلق ، و الخامسة ـ وَ هِیَ تَجمَعُ هذِهِ الخِصال ـ الحُریَّة .
امام صادق (ع) فرمود: پنج خوی و سرشت است که هر کس یکی از آنها را نداشته باشد ، در جامعه ، عضوی مفید نیست . 1. وفا 2. تدبیر (برنامه ریزی در زندگی) 3. حیا 4. اخلاق خوش 5. آزادگی، که شامل آن چهار خصلت نیز هست.

ببین عضو مفیدی برای جامعه هستی یا نه ؟
خمَسُ خِصالٍ، مَن لَم تَکنُ فیهِ خصلَةٌ مِنها , فَلَیسَ فیهِ کثیرُ مُستَمتَعٍ : أوّلُها الوَفاء ، وَ الثّانیةُ التّدبیر ، و الثّالثةُ الحَیاء ، وَ الرّابعةُ حسنُ الخلق ، و الخامسة ـ وَ هِیَ تَجمَعُ هذِهِ الخِصال ـ الحُریَّة .
امام صادق (ع) فرمود: پنج خوی و سرشت است که هر کس یکی از آنها را نداشته باشد ، در جامعه ، عضوی مفید نیست . 1. وفا 2. تدبیر (برنامه ریزی در زندگی) 3. حیا 4. اخلاق خوش 5. آزادگی، که شامل آن چهار خصلت نیز هست.
در این حدیث وزین دقت کنید ببینید واقعا چند در صد افراد جامعه این خصوصیات را دارند و در نتیجه افراد مفیدی هستند اگر افراد وفا دار بودند اینقدر نمک نمیخوردند و نمکدان بشکنند سر همدیگر کلاه بگذارند اگر حیا داشتند این وضعیت حجاب و حرمت ها نبود که دیگری رنگی ندارند و این همه فساد در جامعه موج میزند اخلاق خوش مهره اتصال افراد یک جامعه به هم است و بد اخلاقی اساس از هم پاشیدگی یک جامعه است .
منبع: (مرام جاودانه، علامه حکیمی/74-75)

دعایی که بیشتر امید اجابت آن می رود
امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند:أوشَک دَعوَةً‌ وَ أسرَعُ إجابَةُ دُعاءُ المَرءِ لاِخیهِ‌ بِظَهرِ الغَیبِ
دعایی که بیشتر امید اجابت آن می رود و زودتر به اجابت می رسد،‌ دعا برای برادر دینی است در پشت سر او.
در حق دیگران دعا کنید تا دیگران هم در حق شما دعا کنند و در این بین اگر شما گناهی مرتکب شده اید که مانع استجابت دعا در حق خودتان بشود دعای شما در حق برادران و هم کیشانتان برآورده میشود و تبع دعای آن ها هم در حق شما
(اصول کافی،ج1 ،ص52)

توبه بد اخلاق پذیرفته نمی شود!!!
پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله : اَبَى اللّه‏ُ لِصاحِبِ الْخُلْقِ السَّیِّى‏ءِ بِالتَّوبَةِ. فَقیلَ: یا رَسول اللّه‏ِ، وَ كَیْفَ ذلِكَ؟ قالَ: لاَِنـَّهُ اِذا تابَ مِنْ ذَنـْبٍ وَقَعَ فى اَعْظَمَ مِنَ الذَّنـْبِ الّذى تابَ مِنْهُ
خداوند از آدم بد اخلاق توبه نمى‏پذیرد. عرض شد: اى رسول خدا، چرا؟ فرمودند: چون هرگاه از گناهى توبه كند در ورطه گناهى بدتر از آن كه توبه كرده است مى‏افتد.
بحارالأنوار، ج 73، ص 299، ح 12

ای کسانی که بی وقفه بدنبال کسب علم و مدارج بالاتر هستید بالاترین درجه دانایی میدانید چیست ؟
امام على علیه‏السلام : رَأْسُ الْعِلْمِ التَّمْییزُ بَیْنَ الاَْخْلاقِ وَ اِظْهارُ مَحْمودِها وَ قَمْعُ مَذْمومِها
بالاترین درجه دانایى، تشخیص اخلاق از یكدیگر و آشكار كردن اخلاق پسندیده و سركوب اخلاق ناپسند است.
اگر ما به جای وقت گذاشتن برای کسب علومی که واقعا شاید علم هم نباشد به واکاوی شخصیت و اخلاق خود بپردازیم و نقاط قوت و ضعفمان را بشناسیم و در صدد اصلاح مافات بر آییم صد البته که به قله های بلند انسانیت و کمال خواهیم رسید و کدام دانایی بالاتر و بارزشتر از این است؟
؛(غررالحكم، ح 5267. )

برای لانه کردن در قلوب مردم و بهترین خلق شدن داشتن لبخندی به لب کافی است
پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله : اَلا اُنَـبِّـئُـكُمْ بِخیارِكُمْ؟ قالوا: بَلى یا رَسولَ اللّه‏ِ. قالَ اَحاسِنُـكُم اَخْلاقا اَ لْمُوَطِّـئُونَ اَكْنافا، اَ لَّذینَ یَأْلِفونَ وَ یُؤْلَفون
آیا شما را از بهترین افرادتان خبر ندهم؟ عرض كردند: چرا، اى رسول خدا. حضرت فرمودند: خوش اخلاق‏ترین شما، آنان كه نرمخو و بى‏آزارند، با دیگران انس مى‏گیرند و از دیگران انس و الفت مى‏پذیرند.
یکی از مهمترین صفات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خوش اخلاقی و گشاده رویی ایشان بود و خداوند متعال خطاب به پیامبر میفرماید : اگر نرم خو و مهربان نبودی همه از گرد تو پراکنده میشدند_بسیاری از ما به دنبال این هستیم که در بین مردم و جمع محبوب باشیم ولی از بخشش لبخندی به دیگران دریغ می.ورزیم یادمان باشید بهترین مردم از نظر بهترین مردم کیست؟
بحارالأنوار، ج 71، ص 396، ح 76

می خواهی واسطه روزی اهل زمین باشی و دعای خودت هم مستجاب شود ؟
قال علی علیه السلام : «مَنْ اسْتَغْفَرَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ کُلَّ یَومٍ سَبْعاً وَ عِشْرِینَ مَرّةً کَانَ مِنَ الَّذِینَ یُسْتَجَابُ لَهُم وَ یُرْزَقُ بِهِم أهْلَ الأرْضِ»
یعنی هرکس روزی بیست و هفت مرتبه برای مؤمنین و مؤمنات طلب غفران و آمرزش کند، از کسانی خواهد بود که دعایشان مستجاب است و اهل زمین به واسطه ایشان روزی داده می‌شوند. این اثری است که طلب مغفرت برای مؤمنین دارد.
دعا کردن در حق دیگران برکات زیادی دارد و به انسان وسعت وجود میدهد و خود خواهی را از انسان دور می کند و ارزشی به انسان میدهد که میشود واسطه فیض حق و خدا هم خواسته او را اجابت میکند
غررالحكم ، ص240

اگر میخواهی لیاقت دوستی با اهل بیت را داشته باشی مواظب صحبت کردنت باش!
وَ لَا تَتَكَلَّمُوا بِالْفُحْشِ فَإِنَّهُ لَا یَلِیقُ بِنَا وَلَا بِشِیعَتِنَا وَإِنَّ الْفَاحِشَ لَا یَكُونُ صَدِیقاً
در كلامتان از فحش استفاده نكنید چرا كه فحش و بدزبانی زیبنده ما خاندان و شیعیان ما نیست و انسان فحاش شایستگی و لیاقت دوستی ما را ندارد .
کسانی که در صحبت کردنشان هر ناسزایی را به زبان می آورند ،آگاه باشند که اینها را با اهل بیت علیهم السلام کاری نیست و نباید دیگر نام مبارک ایشان را بزبان بیاورند چرا که دوستی با ایشان لیاقت میخواهد و بد زبان و احش این لیاقت را ندارند
مستدرک الوسائل ج12 ص82

مؤمن زیرک باش و بی زحمت ثواب ببر
عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِنَّ صَاحِبَ الْخُلُقِ الْحَسَنِ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ الصَّائِمِ الْقَائِمِ
رسول خدا (صلی الله علیه واله) فرمود: آنكه خلق نیكو دارد، پاداش روزه گیر شب زنده دار، دارد.
منبع : اصول كافى ج : 3 ص : 157 روایة :5
شب زنده داری و عبادت همراه روزه داشتن در خود سازی نقش مهمی دارند طالب آن باید زحمتش را متحمل شود اما اگر مؤمنی زیرک باشد و شم معنوی داشته باشد با کمترین زحمت فیض مطلوب را خواهد برد. شما خلقت رو خوب کن تا هم شب زنده داری کرده باشی هم روزه داری.

اگر حقّ ـ یعنى خلافت و امامت ـ به اهلش سپرده می شد
ـ قالَتْ (علیها السلام): أمّا وَاللّهِ، لَوْ تَرَكُوا الْحَقَّ عَلى أهْلِهِ وَ اتَّبَعُوا عِتْرَةَ نَبیّه، لَمّا اخْتَلَفَ فِى اللّهِ اثْنانِ، وَ لَوَرِثَها سَلَفٌ عَنْ سَلَف، وَ خَلْفٌ بَعْدَ خَلَف، حَتّى یَقُومَ قائِمُنا، التّاسِعُ مِنْ وُلْدِ الْحُسَیْنِ(علیه السلام)
حضرت فاطمه علیها سلام فرمود: به خدا سوگند، اگر حقّ ـ یعنى خلافت و امامت ـ را به اهلش سپرده بودند; و از عترت و اهل بیت پیامبر صلوات اللّه علیهم پیروى و متابعت كرده بودند حتّى دو نفر هم با یكدیگر درباره خدا ـ و دین ـ اختلاف نمى كردند. و مقام خلافت و امامت توسط افراد شایسته یكى پس از دیگرى منتقل مى گردید و در نهایت تحویل قائم آل محمّد ( عجّل اللّه فرجه الشّریف ، و صلوات اللّه علیهم اجمعین) مى گردید كه او نهمین فرزند از حسین (علیه السلام) مى باشد.
الإمامة والتبصرة: ص 1، بحارالأنوار: ج 36، ص 352، ح 224.

بهترین من و شما چه کسانی اند؟
من مواعظ النبی صلى الله علیه وآله وسلّم: خیاركم أحسنكم أخلاقاً، الذین یَألفون ویُؤلفون.
رسول خدا که درود بر او و خاندان او باد فرمودند:بهترین شما، كسانى هستند كه برخوردشان با مردم، از همه بهتر است. چهره‏اى گشاده دارند كه مردم رغبت مى‏كنند با آنان انس و الفت بگیرند.
معناى روایت، این نیست كه اگر كسى پاى‏بندِ عمل به تكلیف شرعى نیست ولى خوش‏برخورد است بر كسى كه وظائف دینى خود را انجام مى‏دهد ولى گشاده‏رو نیست، ترجیح دارد. بلكه مراد این است فرد مؤمنى كه وظائف خود را انجام مى‏دهد و حسن خلق هم دارد بر مؤمنى كه خوش اخلاق نیست برترى دارد.
تحف العقول صفحه45 
منبع:www.tebyan.netموضوع :
متفزقه ,